Write Equations

Write Equations

6th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dividing Fractions Practice Test

Dividing Fractions Practice Test

6th Grade

11 Qs

Solving One Step Equations (No Negatives)

Solving One Step Equations (No Negatives)

6th Grade

10 Qs

Multiplying and Dividing Fractions and Mixed Numbers

Multiplying and Dividing Fractions and Mixed Numbers

6th Grade

10 Qs

Customary Measurements

Customary Measurements

4th Grade - University

10 Qs

Quizizz #12

Quizizz #12

6th Grade

10 Qs

Multiplying Fractions & Mixed Numbers Word Problems

Multiplying Fractions & Mixed Numbers Word Problems

5th - 6th Grade

7 Qs

One-Step Equations Story Problems

One-Step Equations Story Problems

6th Grade

11 Qs

Multiply Fractions Word Problems

Multiply Fractions Word Problems

5th - 7th Grade

10 Qs

Write Equations

Write Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
HSA.CED.A.3

Standards-aligned

Created by

Christine Loesch

Used 129+ times

FREE Resource

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Crayola sells each marker for the same price. Max bought 7 markers for $14. Write an equation to express how much 1 marker will cost.

7 x m = $14

7 - m = $14

m + 7 = $14

7/m = $14

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Last Friday Jennifer had $23. Over the weekend she received some money for a good report card. She now has $41. Write an equation to expression how much money Jennifer received?

$23 x r = $41

$23 + r = $41

$23 - $41 = r

$23/r = $41

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Molly won 40 pieces of gum playing horseshoes. After giving some away she only has 13 remaining. Write an equation to expression mow many she gave away?

40 x g = 13

40 + 13 = g

40 - g = 13

40/g = 13

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Each pack of gum costs $2. Gerry spent $18 on gum. Write an equation to express how many packs of gum he bought.

$2 x p = $18

$2 + $18 = p

$2/p = $18

$18 - $2 = p

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A recipe for muffins calls for 6 cups of flour. Natalie has already put in 5 cups. Write an equation to express how many more cups she needs?

f/5 = 6

f x 5 = 6

f - 5 = 6

f + 5 = 6

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The 6th grade students are split into 3 classes. Each class can accommodate 24 students. Write an equation to determine how many 6th graders there are in total.

c x 3 = 24

c / 3 = 24

c + 3 = 24

24 + 3 = c

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3