Mathematics

Mathematics

1st Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

BrE B01 FINAL REVIEW PART B

BrE B01 FINAL REVIEW PART B

1st Grade

20 Qs

Newcomer: Unit 1: Nice to Meet You

Newcomer: Unit 1: Nice to Meet You

1st - 2nd Grade

20 Qs

Fun Stuff

Fun Stuff

KG - 2nd Grade

21 Qs

simple quiz that even year one can answer

simple quiz that even year one can answer

1st Grade

21 Qs

Are You Smart Enough Riddels

Are You Smart Enough Riddels

1st Grade - Professional Development

21 Qs

ENGLISH

ENGLISH

1st - 3rd Grade

20 Qs

Mathematics 1

Mathematics 1

1st Grade

20 Qs

MUSIC REVIEW 2021

MUSIC REVIEW 2021

1st - 3rd Grade

22 Qs

Mathematics

Mathematics

Assessment

Quiz

Other

1st Grade

Easy

Created by

Kamara Dunkley

Used 23+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

This picture shows a ______

rectangle

triangle

square

heart

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Look at the picture. Which of the following is measured in litre?

Media Image
Media Image
Media Image

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

1. Ms. Fowles will be going to the movies today with the children in grade 3F. The time that they will be leaving the school yard is shown on the clock above. What is the time?

1 : 30

2 : 30

3 : 30

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

My father had four bullas, he left them on the step and went to the farm. When he got back home, he saw only two bullas on the steps and his dog Ben licking its mouth. What fraction is gone?

Media Image
Media Image
Media Image

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On Monday my sister will be celebrating her birthday, she will be 16. What is the number name for 16?

sixty

six

sixteen

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Uncle George had ten mops and he got one more from uncle Jermaine, one more than ten is what number?

11

12

13

14

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

At the cake shop, one slice of cake is for $50.00. My mother asked me to buy two slices of cake for my school party. How much money will I pay for the two slices of cake?

$75

$50

$100

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?