GED Test Prep: Math practice 1

GED Test Prep: Math practice 1

9th - 12th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

4A SUMA Y RESTA CON  NOTACION CIENTIFICA

4A SUMA Y RESTA CON NOTACION CIENTIFICA

4th - 11th Grade

12 Qs

Statistika Bagian 1

Statistika Bagian 1

10th Grade

10 Qs

INTEGRACION

INTEGRACION

12th Grade

10 Qs

Rate and Math Problems

Rate and Math Problems

7th - 12th Grade

10 Qs

G10-HH-C2-B2-D1-Tichvohuongcuahaivecto-P2

G10-HH-C2-B2-D1-Tichvohuongcuahaivecto-P2

10th Grade

10 Qs

REFUERZO EVALUACIÓN 3 ALGEBRA

REFUERZO EVALUACIÓN 3 ALGEBRA

9th Grade

10 Qs

Polinomios Aritméticos

Polinomios Aritméticos

9th - 10th Grade

10 Qs

Remedial UH Fungsi

Remedial UH Fungsi

11th Grade

12 Qs

GED Test Prep: Math practice 1

GED Test Prep: Math practice 1

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 3.OA.A.3, 4.OA.A.3

+5

Standards-aligned

Created by

Jennifer Engel

Used 120+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A beverage container holds 12 servings. If a serving size is 8 oz, how many oz does the container hold in all?

20

32

48

96

Tags

CCSS.3.OA.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Sales at 3 concession stands are $839., $527., and $726. What is the total amount in sales?

$1,581

$2,092

$2,178

$2,517

Tags

CCSS.4.OA.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A wooden flooring strip is 20 1/2 inches long. If you cut off 4 3/4 inches from one end, what will be the new length of the strip in inches?

16 3/4

16 1/4

15 3/4

15 1/4

Tags

CCSS.7.NS.A.1C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A box of cereal cost $4.69. The package label says that the box contains 19 servings. What is the cost of 1 serving to the nearest cent?

$0.02

$0.25

$0.47

$2.46

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

From a total yearly budget of $360,000 the Kimball Foundation spends $30,000 on leasing office space. What is the ratio of dollars spent on office space to dollars spent on other costs?

12:1

11:1

1:11

1:12

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

A worker can assemble 5 motors in 2 hours. Which of the expressions below could be used to find how long it would take the worker to assemble 50 motors.

2 x 50/5

5 x 50/ 2

5/ 2 x 50

2 x 5 x 50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

At a convention, Jim and his three friends each bought three raffle tickets. At the time of the drawing, 400 tickets had been sold. What is the probability that either Jim or one of his friends will win?

3/100

1/25

3/50

9/100

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

8.

OPEN ENDED QUESTION

5 mins • Ungraded

Turn to p.309 in your books. Place your answers to question one and two in the space provided.

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.5.NBT.B.7