Search Header Logo

Mathematics

7th Grade

CCSS covered

Used 10+ times

Proportional Relationships
AI

AI Actions

Add similar questions

Adjust reading levels

Convert to real-world scenario

Translate activity

More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?

$3.99 for 25 fl. oz.

$6.99 for 90 fl. oz.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

A 16 oz package of brown rice costs 79 cents and 32 oz package of white rice costs $3.49. Which package is a better deal?

16 oz for $0.79

32 oz for $3.49

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

FILL IN THE BLANKS QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Four gallons of gasoline cost $16.80. What is the price per gallon?

(a)  

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FILL IN THE BLANKS QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Amy drove to her mother’s house, which is 204 miles away. If it took her 3 hours, what was her average speed?

(a)  

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Select ALL of the relationships that are equivalent to 3:12

1:3

1:4

6:18

7.5:30

9:36

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

6.

FILL IN THE BLANKS QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image



(a)  

7.

FILL IN THE BLANKS QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image



(a)  

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?