
Proportional Relationships
Authored by Gabrielle Reckendorf
Mathematics
7th Grade
CCSS covered
Used 10+ times

AI Actions
Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...
Content View
Student View
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?
$3.99 for 25 fl. oz.
$6.99 for 90 fl. oz.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A 16 oz package of brown rice costs 79 cents and 32 oz package of white rice costs $3.49. Which package is a better deal?
16 oz for $0.79
32 oz for $3.49
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
FILL IN THE BLANKS QUESTION
1 min • 1 pt
Four gallons of gasoline cost $16.80. What is the price per gallon?
(a)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FILL IN THE BLANKS QUESTION
1 min • 1 pt
Amy drove to her mother’s house, which is 204 miles away. If it took her 3 hours, what was her average speed?
(a)
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Select ALL of the relationships that are equivalent to 3:12
1:3
1:4
6:18
7.5:30
9:36
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
FILL IN THE BLANKS QUESTION
1 min • 1 pt
(a)
7.
FILL IN THE BLANKS QUESTION
1 min • 1 pt
(a)
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?