2.8 Problem Solving Division

2.8 Problem Solving Division

5th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

STAAR Math 2017 Practice 2

STAAR Math 2017 Practice 2

5th Grade

12 Qs

Unit 11 Math Review

Unit 11 Math Review

4th - 5th Grade

12 Qs

Adding using standard algorithm

Adding using standard algorithm

4th - 5th Grade

10 Qs

5th Grade Math Review Multiplication/Division

5th Grade Math Review Multiplication/Division

5th Grade

10 Qs

Unit 5 CSA3 Multiplying and Dividing Decimals

Unit 5 CSA3 Multiplying and Dividing Decimals

5th Grade

12 Qs

Measurement 5th Grade

Measurement 5th Grade

5th Grade

10 Qs

Evaluating Expressions with Variables

Evaluating Expressions with Variables

5th Grade

15 Qs

5.2B - Comparing & Ordering Decimals

5.2B - Comparing & Ordering Decimals

5th Grade

15 Qs

2.8 Problem Solving Division

2.8 Problem Solving Division

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

Created by

AILEEN MAHON

Used 30+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

An ostrich at the zoo weighs 3 times as much as Mark’s pet dog. Together, the ostrich and the dog weigh 448 pounds. How much does the ostrich weigh?

149 pounds

112 pounds

224 pounds

336 pounds

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

A student drew this diagram to solve a word problem. Which statement matches what she drew?

A man weighs 12 times as much as a cat.

A cat weighs 12 times as much as a man.

A man weighs 13 times as much as a cat.

A cat weighs 13 times as much as a man

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Multi-Step

A juice factory uses 4,650 pounds of pears and apples a day. The factory uses 30 times as much apples than pears. How many pounds of pears and how many pounds of apples does the factory use each day?

93 lb pears and 4,557 lb apples

150 lb pears and 4,500 lb apples

155 lb pears and 4,495 lb apples

310 lb pears and 4,340 lb apples

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Apply

Captain James offers a deep-sea fishing tour. He charges $2,940 for a 14-hour trip. How much does each hour of the tour cost?

$201

$138

$210

$294

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

An athlete ran 1,200 laps around a track over a two-month period. He ran 4 times the number of laps in the second month than he ran in the first month. How many laps did the athlete run the first month?

240 laps

120 laps

600 laps

300 laps

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The diagram below compares the weights of a boy and a fish. Tell what the diagram means.

The fish weighs 11 times as much as the boy.

The boy weighs 11 times as much as the fish.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Yani drew this diagram to solve a word problem. Which statement matches what she drew?

A hamster weighs 7 times as much as a duck.

A duck weighs 7 times as much as a hamster.

A hamster weighs 6 times as much as a duck.

A duck weighs 6 times as much as a hamster.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?