Decimal Operations Practice

Decimal Operations Practice

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7th Grade STAAR Review

7th Grade STAAR Review

6th - 8th Grade

18 Qs

Multi-digit Operations With Decimals

Multi-digit Operations With Decimals

6th Grade

10 Qs

Customary Metric Conversions

Customary Metric Conversions

6th Grade

15 Qs

Dividing Decimal Numbers by Whole Numbers

Dividing Decimal Numbers by Whole Numbers

5th - 6th Grade

11 Qs

Measurement Conversions

Measurement Conversions

6th Grade

14 Qs

Measurement Conversions

Measurement Conversions

6th Grade

15 Qs

Decimals Word Problems (GED)

Decimals Word Problems (GED)

6th - 8th Grade

12 Qs

Converting Measurements

Converting Measurements

6th Grade

13 Qs

Decimal Operations Practice

Decimal Operations Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7, 7.EE.B.3

+3

Standards-aligned

Created by

Alexandra Dolinski

Used 152+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

It rained 0.72 inches on Monday. On Tuesday, it rained 0.34 inches less than on Monday. How much did it rain on Tuesday?
.38
.37
.39
1.08

Tags

CCSS.5.NBT.A.3

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

After buying some bananas for $64.90, Larry has $3.96 left. How much money did Larry have to begin with?
$65.24
$65.78
$68.86
$63.26

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tucker bought 2.78 pounds of melon and 2.27 pounds of cherries. How much fruit did he buy in all?
.51
5.15
.52
5.05

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Riley has started a babysitting business. She charges $3.85 per hour. If she works 8 hours a week, how many dollars does she earn for the week?
$30.80
$3.08
$308.80
$40.80

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 5 pts

Mrs. Kearns bought 1.5 pounds of ground beef from Kroger. She paid a total of $6.75 for the ground beef. What was the price per pound? 

$4.50

$2.22

$3.50

$2.32

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

0.2 x 0.8
16
0.16
0.016
1.6

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Ms. Canipe buys about 14.4 gallons of gas every week. How many gallons of gas does she buy in a 6 weeks?
8.64 gallons
864.4 gallons
864 gallons
86.4 gallons

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?