5th Grade Review Game

5th Grade Review Game

5th - 6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Grade 6 | Unit 2 | Lesson 10: Comparing Situations by Examining Ratios | Practice Problems

Grade 6 | Unit 2 | Lesson 10: Comparing Situations by Examining Ratios | Practice Problems

6th Grade - University

15 Qs

Převody jednotek délky

Převody jednotek délky

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratio problems

Ratio problems

6th - 11th Grade

11 Qs

ULANGKAJI NOMBOR DAN OPERASI MATEMATIK TAHUN 5

ULANGKAJI NOMBOR DAN OPERASI MATEMATIK TAHUN 5

5th Grade

10 Qs

Proportions Review

Proportions Review

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit 2 Review

Unit 2 Review

6th Grade

12 Qs

Unit Conversions in Measurement

Unit Conversions in Measurement

6th - 8th Grade

15 Qs

Descomposicion de numeros naturales

Descomposicion de numeros naturales

6th Grade

9 Qs

5th Grade Review Game

5th Grade Review Game

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Hard

Created by

Sarah Tufts

Used 59+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ken went to a county fair and spent $5 on admission, $6.50 on games, and $7.21 on food. If he had $30 before he went to the fair, how much money does he have left?

$18.71

$12.19

$11.29

$10.89

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The price of a TV is $3,435. Which of the following shows the values of the two 3s in this price?

300; 3

30; 3

3,000; 3

3,000; 30

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Which decimal does NOT represent the amount shaded in the grid?

0.78

0.7800

0.078

0.780

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ali bought three books for $8.71, $14.12, and $21.92. What is the best estimate for the total cost of the books?

45

43

40

30

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which does NOT show a reasonable estimate for 673 × 18?

14,000

13,500

13,000

10,000

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the product.


352 × 21

7,992

7,400

7,392

6,292

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

$20

$15

$10

$5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?