Estimating Decimals
Quiz
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+3
Standards-aligned
Used 203+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Before it erupted on May 18th 1980 Mount St. Helens was 9,677.25 feet tall. After the eruption Mount St. Helens was 8,365.73 feet tall. About how much taller was Mount St. Helens before it erupted?
1300 ft
18,000 ft
900 ft
20,000 ft
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Maria ran 1.89 miles on Monday and 2.08 miles on Tuesday. On Wednesday , Maria ran twice as many miles as she ran on Monday. Approximately how many miles did Maria run on Monday, Tuesday, and Wednesday combined? Choose the best estimate.
3 miles
6 miles
8 miles
4 miles
Tags
CCSS.5.NBT.A.3
CCSS.5.NBT.A.4
CCSS.5.NBT.B.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Each month Ramona´s dad pays $19.95 for internet service. So far this year, he has spent $179.55 on internet service. Which is the best estimate of the number of months Ramona's dad has paid for internet service this year?
5 months
11 months
12 months
9 months
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Ms. Allen purchased a car for $18,799. The original price of the car was $2,799 more than Ms. Allen´s purchase price. Which is the best estimate of the original price of the car?
$21,000
$22,000
$25,000
$26,000
Tags
CCSS.8.NS.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Kisha is decorating a gingerbread house. She spends $11.39 for 6.2 pounds of candy. Which is the best estimate of the cost of each pound of candy?
$20
$1
$2
$5
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Midge held the school high jump record for 344 weeks. Which is the best estimate of the number of ears Midge held the record?
***There are 52 weeks in a year***
1 year
3 years
5 years
7 years
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The 22 students in Mrs. Sorenson´s class bought a Valentines´s present for their teacher. They purchased 2 dozen roses for $22.95 per dozen and a box of chocolates for $13.45. They agreed to split the cost equally. What is the best estimate of the amount each student paid?
$3
$2
$5
$4
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
13 questions
Comparing and Ordering Decimals
Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Geometry Quiz Review
Quiz
•
6th Grade
18 questions
5th Year Maths Test: The Circle
Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
OpenUp 6th Math 3.10 Review
Quiz
•
6th Grade
19 questions
Math retake
Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Week 6: P5 - (Volume)
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Converting imperial measurements to metric and vice versa
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratio & Proportion
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Decimal multiplication
Quiz
•
5th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
5th Grade
