Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
Standards-aligned
Rebecca McMahon
Used 10+ times
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. $112 in 8 hours.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for: 49 points in 7 games?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for 120 problems in 5 hours?
23 problems per hour
24 problems per hour
20 problems per hour
21 problems per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price for $8.43 for 3 pounds?
$2.80 per pound
$2.50 per pound
$2.21 per pound
$2.81 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for 122 patients in 4 weeks?
30.5 patients per week
30 patients per week
28 patients per week
29.5 patients per week
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate for 15 pounds in 6 weeks.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
2 mins • 1 pt
Choose the lowest unit price.
$9.99 for 12 cans
$7.99 for 10 cans
$4.99 for 6 cans
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
8.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
Choose the lowest unit price.
32 ounce bottle of apple juice for $2.50
48 ounce bottle of apple juice for $3.84
60 ounce bottle of apple juice for $5.50
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Similar Resources on Wayground
12 questions
Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Constant Rate

Quiz
•
7th - 9th Grade
12 questions
Unit Rate #3

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
9 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates, Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade