Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

Rates, unit rates and better buy

Rates, unit rates and better buy

7th - 8th Grade

11 Qs

Better Buy

Better Buy

7th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

7.4d Rates ,Ratios, and Percents

7.4d Rates ,Ratios, and Percents

7th Grade

10 Qs

Unit Rates and Complex Fractions

Unit Rates and Complex Fractions

7th Grade

12 Qs

Discovery 7th Grade Unit Rates and Ratios

Discovery 7th Grade Unit Rates and Ratios

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Rebecca McMahon

Used 10+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. $112 in 8 hours.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate for: 49 points in 7 games?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit rate for 120 problems in 5 hours?

23 problems per hour

24 problems per hour

20 problems per hour

21 problems per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit price for $8.43 for 3 pounds?

$2.80 per pound

$2.50 per pound

$2.21 per pound

$2.81 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit rate for 122 patients in 4 weeks?

30.5 patients per week

30 patients per week

28 patients per week

29.5 patients per week

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate for 15 pounds in 6 weeks.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

Choose the lowest unit price.

$9.99 for 12 cans

$7.99 for 10 cans

$4.99 for 6 cans

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

8.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

Choose the lowest unit price.

32 ounce bottle of apple juice for $2.50

48 ounce bottle of apple juice for $3.84

60 ounce bottle of apple juice for $5.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B