U1L4 - Proportional Relationships

U1L4 - Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Created by

Amanda Howard

Mathematics

7th Grade

14 plays

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 6.EE.C.9, 6.EE.B.6

+7

Student preview

quiz-placeholder

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the Unit Rate.
405 rotations in 5 minutes   
81 rotations per minute
73 rotations per minute
18 rotations per minute
810 rotations in 10 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Does the table represent a proportional relationship?
Yes.
No.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Does the table represent a proportional relationship?
Yes.
No.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate:  $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of these describes the unit rate?
a unit of measure
a fraction with a numerator of one
a fraction with a denominator of one
a proportion

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 12 pts

Media Image
Is the graph proportional or non proportional?
proportional
non proportional

Tags

CCSS.6.EE.C.9

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

What makes a graph proportional?
Straight Line
The line goes through (0,0)
Curvy line
Straight line and passes through (0,0)

Tags

CCSS.7.RP.A.2

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?