Rates and Unit Rates Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Used 54+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?
$14 for 8 pounds
$1.75 per pound
$0.57 per pound
$1.70 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Kim traveled 450 miles in 6 hours. What is the unit rate?
75 miles per hour
0.013 miles per hour
750 miles per hour
13 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A grocery store is selling candy corn for Halloween. They sell 22 ounce bags for $2.64 and 40 ounce bags for $5.60. Which bag of candy corn is the better buy?
22 ounce bag
40 ounce bag
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
How many students per class?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.NS.B.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
9 questions
Unit Rates and Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Unit 3 Rates/Percentages Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Rates

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Ratios, Rates, & Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

Quiz
•
6th - 7th Grade
9 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade