Rates and Ratios

Rates and Ratios

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

21 Qs

8M - Math - Chapter 1.8

8M - Math - Chapter 1.8

7th - 10th Grade

15 Qs

Ratio, Rate, Unit Rate and Proportions

Ratio, Rate, Unit Rate and Proportions

6th Grade - University

19 Qs

Rate of Change from a Table

Rate of Change from a Table

7th - 8th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

18 Qs

Unit Rate and Rate Tables

Unit Rate and Rate Tables

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios

Ratios

7th Grade

19 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.NS.B.3

+6

Standards-aligned

Created by

S Simmons

Used 17+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Cheerios 17 ounces for $3.68
    or
Apple Jacks at $2.89 for 13 oz
Which is the better buy?
Cheerios
Apple Jacks

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?
$60.00
$63.00
$6.30
$62.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A car travels 320 miles in 8 hours. What is the unit rate?

45 miles per hour

80 miles per hour

40 miles per hour

60 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Allie has 1 jar of peanut butter that cost 32 cents per ounce. There are 5 ounces in the jar. How much does the jar cost?

$0.37

$1.50

$3.20

$1.60

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mrs. Edgar bought an eight pack of bottled water for $4.00.  What was the unit price for the water?
$32.00
$0.50
$3.20
$5.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jose swims 3 laps in a pool every 2 minutes. How long would it take him to swim 27 laps?
8 minutes
9 minutes
16 minutes
18 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?