Rates and Ratios

Rates and Ratios

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates

Rates

Ratios & Rates

Ratios & Rates

Rates and Ratios

Rates and Ratios

Unit Rates & Ratios

Unit Rates & Ratios

Rates and Ratios

Rates and Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.NS.B.3

+6

Standards-aligned

Created by

S Simmons

Used 27+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.

8 pack
12 pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Cheerios 17 ounces for $3.68
    or
Apple Jacks at $2.89 for 13 oz
Which is the better buy?

Cheerios
Apple Jacks

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?

$60.00
$63.00
$6.30
$62.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A car travels 320 miles in 8 hours. What is the unit rate?

45 miles per hour

80 miles per hour

40 miles per hour

60 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Allie has 1 jar of peanut butter that cost 32 cents per ounce. There are 5 ounces in the jar. How much does the jar cost?

$0.37

$1.50

$3.20

$1.60

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mrs. Edgar bought an eight pack of bottled water for $4.00.  What was the unit price for the water?

$32.00
$0.50
$3.20
$5.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jose swims 3 laps in a pool every 2 minutes. How long would it take him to swim 27 laps?

8 minutes
9 minutes
16 minutes
18 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?