Unit Rate

Unit Rate

7th - 9th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Unit Rate, Better Buy Review

Ratios, Unit Rate, Better Buy Review

7th Grade

34 Qs

Lesson Check: Unit Rates

Lesson Check: Unit Rates

6th - 8th Grade

25 Qs

Finding the constant of proportionality in a table and graph

Finding the constant of proportionality in a table and graph

7th Grade

30 Qs

Constant of Proportionality Review - Math 7

Constant of Proportionality Review - Math 7

7th Grade

30 Qs

RP (H) Review

RP (H) Review

6th - 7th Grade

34 Qs

Ratio, rates, and unit rates

Ratio, rates, and unit rates

6th - 9th Grade

25 Qs

Quiz B Review

Quiz B Review

7th - 8th Grade

35 Qs

Unit 2 Test review Pre Algebra

Unit 2 Test review Pre Algebra

8th Grade

25 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 9th Grade

Easy

Created by

Elizabeth Simoncioni

Used 29+ times

FREE Resource

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Choose the ratio that matches the correct unit rate.


$80 for 5 hours

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Choose the ratio that matches the correct unit rate.


$39 for 3 hours

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Choose the ratio that matches the correct unit rate.


$139.50 for 9 hours

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Choose the ratio that matches the correct unit rate.


$87.50 for 7 hours

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Choose the ratio that matches the correct unit rate.


105 miles in 3 hours

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Choose the ratio that matches the correct unit rate.


648 miles in 9 hours

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Choose the ratio that matches the correct unit rate.


451.5 miles in 7 hours

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?