Operating with Decimals Review

Operating with Decimals Review

6th - 7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Adding and Subtracting Decimals

Adding and Subtracting Decimals

6th Grade

15 Qs

Converting Customary Units

Converting Customary Units

5th - 6th Grade

15 Qs

Unit Rates and Ratios 7th Grade

Unit Rates and Ratios 7th Grade

7th Grade

15 Qs

Rates Practice

Rates Practice

6th Grade

15 Qs

adding and subtracting decimals

adding and subtracting decimals

6th Grade

10 Qs

Graphing Proportional Relationships

Graphing Proportional Relationships

6th - 7th Grade

11 Qs

Mid-Module 2 Review

Mid-Module 2 Review

4th - 6th Grade

17 Qs

Real-Life Decimal Division Challenges for 5th Graders

Real-Life Decimal Division Challenges for 5th Graders

5th Grade - University

10 Qs

Operating with Decimals Review

Operating with Decimals Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

CCSS
5.NBT.B.7, 6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Melodie Hervey

Used 31+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

42 - 6.5
2.3
23
35.5
36.5

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

3.27 X 2.8
9.156
3.270
91.56
915.6

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

25.62 divided by 1.2
213.5
21.35
2.135
22.36

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

45.4 divided by 5
9.8
9.09
9.09
9.08

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jackie earns $8.95 per hour.  This week she worked 7.5 hours.  How much did she earn this week?
$67.125
$67.12
$67.13
$68.00

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

55.78 + 4.6 =
60.28
55.32
56.44
60.38

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?