Rates, Ratios & Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
7th - 8th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Amanda O'Neall
Used 10+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
23 questions
Show all answers
1.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
Ratios and unit rates involve (a) .
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Kacie has $760 in her savings account and $200 in her checking account. If she withdraws $40 from her checking account, find the ratio of her checking account balance to her savings account balance. Simplify if possible.
Mathematical Equivalence
ON
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.
$0.19
$5.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If there are 20 apples in the fridge and 9 on the table, what is the ratio of apples in the fridge to total apples?
9/29
20/11
20/29
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
The 12 pack of Coke for $0.29 per drink.
The 6 pack of Coke $0.30 per drink.
The 12 pack of Coke for $3.43 per drink.
The 6 pack of Coke for $3.33 per drink.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MATCH QUESTION
1 min • 1 pt
Match each unit rate to the correct story problem.
$9.03
Science Center tickets are 3 for $36.75
$12.25
You earn a paycheck of $63.21 for seven hours of work.
$12.75
Zoo tickets are 4 for $51.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
21 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates
Quiz
•
7th Grade
28 questions
Multiplying Integers
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Measurement
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Scientific Notation and Operations
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Equal Groups Multiplication
Quiz
•
3rd Grade - University
20 questions
Introduction of Set
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Real Life Graphs
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Word Problems
Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
14 questions
8th U4L2 - Keeping Equations Balanced
Quiz
•
8th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
