Being a wise consumer

Being a wise consumer

8th - 9th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Zero Waste Quizizz

Zero Waste Quizizz

6th - 8th Grade

11 Qs

Ch 11 Entrepreneurship  Promotions & Selling

Ch 11 Entrepreneurship Promotions & Selling

9th - 12th Grade

12 Qs

Financial Literacy Part 2 (Budgeting)

Financial Literacy Part 2 (Budgeting)

9th - 12th Grade

10 Qs

29W Exam 2

29W Exam 2

8th Grade

10 Qs

Drugs And Drugs Abuse

Drugs And Drugs Abuse

8th Grade

10 Qs

Grades and Standards

Grades and Standards

9th - 12th Grade

12 Qs

FCCLA Unit Test

FCCLA Unit Test

9th Grade

10 Qs

Simple Interest / Compound Interest

Simple Interest / Compound Interest

9th - 12th Grade

10 Qs

Being a wise consumer

Being a wise consumer

Assessment

Quiz

Life Skills

8th - 9th Grade

Practice Problem

Easy

Created by

Manar Alalawi

Used 40+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Chloe went to a deparment shop but she does not know which bag to choose. One bag is small and is made with good quality and material, and the other bag is larger and more affordable but it isnt made with good quality and material. Which bag should chloe buy?

Big Bag

Small bag

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You should buy anything from any store just because it look nice

True

False

3.

OPEN ENDED QUESTION

45 sec • Ungraded

What is one example of being a wise consumer?

Evaluate responses using AI:

OFF

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

being a wise consumer can help you save money

True

False

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Being a good, wise consumer means spending money on unnecessary things

True

False

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

A _____________ is a person who purchases goods and services for personal use.

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

Choose 2 of the following

Eating normal food at a restaurant for 10bd

eating fancy food at a restaurant for 25BD

buy water for 100 fils

buy pepsi for 250 fils