Search Header Logo

Mathematics

7th Grade - University

CCSS covered

Used 15+ times

3.4 Finding and Comparing Unit Price
AI

AI Actions

Add similar questions

Adjust reading levels

Convert to real-world scenario

Translate activity

More...

10 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANKS QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit price in dollars per ounce.


Write your answer in the format of $#.## remember to round to the 100ths place when working with money!


A 20-ounce can of pineapple for $0.98

(a)  

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FILL IN THE BLANKS QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit price in dollars per ounce.


Write your answer in the format of $#.## remember to round to the 100ths place when working with money!


An 18-ounce box of cereal for $4.29

(a)  

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FILL IN THE BLANKS QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit price in dollars per ounce.


Write your answer in the format of $#.## remember to round to the 100ths place when working with money!


A 1-pound, 4-ounce loaf of bread for $1.46

(a)  

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FILL IN THE BLANKS QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit price in dollars per ounce.


Write your answer in the format of $#.## remember to round to the 100ths place when working with money!


A 1-pound package of cheese for $3.08

(a)  

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Determine which product has the lower unit price:

An 18-ounce jar of peanut butter for $1.92

A 28-ounce jar of peanut butter for $3.18

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Determine which product has the lower unit price.

A 16-ounce bag of chocolates for $1.99

An 18-ounce bag of chocolates for $2.29

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Determine which product has the lower unit price.

A 4-pound bag of sugar for $1.89

A 10-pound bag of sugar for $4.49

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?