Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MATH-THIRD Q-SUMMATIVE TEST PART 1

MATH-THIRD Q-SUMMATIVE TEST PART 1

6th Grade

15 Qs

Day 1 Pre-Assessment

Day 1 Pre-Assessment

4th - 6th Grade

15 Qs

Volume

Volume

6th Grade

18 Qs

Grade 8 - Geometry Terms

Grade 8 - Geometry Terms

7th - 8th Grade

15 Qs

Thousandths

Thousandths

4th - 6th Grade

16 Qs

Year 7

Year 7

7th Grade

18 Qs

FS MATHS LEVEL 1 EXAM Revision SAM Set 2 - Part 1

FS MATHS LEVEL 1 EXAM Revision SAM Set 2 - Part 1

6th Grade

16 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3B, 6.NS.B.2

+6

Standards-aligned

Created by

Cody Walker

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

275 feet in 10 seconds =

27.5 feet per second
2.75 feet per second
275 feet per second
2,750 feet per second

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

275 feet in 20 seconds =

27.5 feet per second
13.75 feet per second
137.5 feet per second
5,500 feet per second

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

275 feet in 1 seconds =

27.5 feet per second
2.75 feet per second
275 feet per second
2,750 feet per second

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

20 pieces for $0.80 =

 5 cents each
$0.04 each
$16 each
$5 each

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

2 pieces for $2.00 =

 8 cents each
$0.09
$1 each
$4 each

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

10 pencils for $1 =

10 cents each
$10 each
1 cent each
$100 each

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?