Applying Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Jessica Fuschetti
Used 24+ times
FREE Resource
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
400 miles
325 miles
575 miles
650 miles
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?
$3.60
$3.55
$3.40
$3.50
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If Maya makes $10 an hour at her after school job, how many hours will it take her to earn $150?
10 hours
1.5 hours
15 hours
20 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
17 questions
proportional relationships

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade