Classwork Assignment: Calculating Unit Rates

Classwork Assignment: Calculating Unit Rates

6th Grade

28 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Gráficas funciones trigonométricas

Gráficas funciones trigonométricas

1st - 10th Grade

23 Qs

CRITERIOS DIVISIBILIDAD

CRITERIOS DIVISIBILIDAD

6th Grade

23 Qs

integers

integers

6th - 8th Grade

23 Qs

Lollipops and Coins II

Lollipops and Coins II

6th - 10th Grade

24 Qs

ôn tập phần tập hợp và phép cộng trừ số tự nhiên

ôn tập phần tập hợp và phép cộng trừ số tự nhiên

6th Grade

24 Qs

Asesmen Akhir Semester Ganjil

Asesmen Akhir Semester Ganjil

6th Grade

25 Qs

Expressions Review

Expressions Review

6th Grade

25 Qs

Classwork Assignment: Calculating Unit Rates

Classwork Assignment: Calculating Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.EE.B.3

+4

Standards-aligned

Created by

Hamisi Esop

Used 6+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

28 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A
B
C
D

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

A
B
C
D

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A
B
C
D

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.  What was the price PER gallon?

$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?