Comparing Unit Rates

Comparing Unit Rates

6th - 8th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Better Buy

Better Buy

6th Grade

8 Qs

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Find Unit Rate

Find Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Comparing and Scaling Ratios

Comparing and Scaling Ratios

6th Grade

10 Qs

Comparing Unit Rates (Tables & Word Problems)

Comparing Unit Rates (Tables & Word Problems)

6th Grade

12 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

12 Qs

Comparing Rates Word Problems

Comparing Rates Word Problems

6th Grade

13 Qs

Compare Rates Word Problems

Compare Rates Word Problems

6th Grade

13 Qs

Comparing Unit Rates

Comparing Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3A, 5.NBT.A.3B

Standards-aligned

Created by

Alvin Arnold

Used 76+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better deal?

$5/1 burger

$3/ 1 burger

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Who is faster?

6.34 min / 1 mile

8.43 min/ 1 mile

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better deal?

0.4 apples / $1

0.75 apples/ $1

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better deal?

8 oz / $1

5.4 oz / $1

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better deal?

$200 / 1 game

$189 / 1 game

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Who is faster?

0.4 hours/ mile

0.43 hours/ mile

Tags

CCSS.5.NBT.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is faster?

9.43 miles/ 1 hour

10.3 miles / 1 hour

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is faster?

11 cookies / 1 minute

14 cookies / 1 minute

Tags

CCSS.6.RP.A.3A