Comparing Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Alvin Arnold
Used 76+ times
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better deal?
$5/1 burger
$3/ 1 burger
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Who is faster?
6.34 min / 1 mile
8.43 min/ 1 mile
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better deal?
0.4 apples / $1
0.75 apples/ $1
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better deal?
8 oz / $1
5.4 oz / $1
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better deal?
$200 / 1 game
$189 / 1 game
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Who is faster?
0.4 hours/ mile
0.43 hours/ mile
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is faster?
9.43 miles/ 1 hour
10.3 miles / 1 hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is faster?
11 cookies / 1 minute
14 cookies / 1 minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Rates, unit rates and better buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
Problem Solving with Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Better Buy

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Better Buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
8 questions
Better Buy

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Comparing Rates Word Problems

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade