Comparing Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Alvin Arnold
Used 76+ times
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better deal?
$5/1 burger
$3/ 1 burger
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Who is faster?
6.34 min / 1 mile
8.43 min/ 1 mile
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better deal?
0.4 apples / $1
0.75 apples/ $1
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better deal?
8 oz / $1
5.4 oz / $1
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better deal?
$200 / 1 game
$189 / 1 game
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Who is faster?
0.4 hours/ mile
0.43 hours/ mile
Tags
CCSS.5.NBT.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is faster?
9.43 miles/ 1 hour
10.3 miles / 1 hour
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is faster?
11 cookies / 1 minute
14 cookies / 1 minute
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates & Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Ratios and Rates Unit 3: 7th

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Comparing Unit Rates (Tables & Word Problems)

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Compare Rates Word Problems

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Comparing Costs and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Problem Solving with Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade