Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

6th - 7th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Proportions

Solving Proportions

7th - 8th Grade

14 Qs

Constant of Proportionality Skills

Constant of Proportionality Skills

6th Grade

11 Qs

Finding Constant

Finding Constant

7th Grade

18 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

17 Qs

FAST & CURIOUS #6

FAST & CURIOUS #6

6th Grade

10 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

15 Qs

Ratio Table and Graphs

Ratio Table and Graphs

6th Grade

15 Qs

Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 8.EE.B.5, 8.F.B.4

+7

Standards-aligned

Created by

Yaa Dankwa

Used 185+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Choose the best explaination
Taylor can write 6 words per minute
Taylor can write 25 words per minute
Taylor can write 50 words per minute
Taylor can write 150 words per minute

Tags

CCSS.8.EE.B.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
What is the unit rate for the rain fall?
2 cm per hour
1 cm per hour
1/2 cm per hour
4 cm per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
What is the rate of change (unit rate) for the following graph?
80
20
40
160

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.IF.B.6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

What rule would explain this ratio table?

The output is 3 times as much as the input.

The input is 3 times as much as the output.

The output is 8 times as much as the input.

The input is 8 times as much as the output.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Which is the better deal?
Round to the nearest hundredth!
Cheerios
Apple Jacks

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Mallory is on a budget and wants to determine which cereal is a better buy: a 10-ounce box of cereal costs $2.79 or a 13-ounce box of the same cereal costs $3.99? What is the unit rate of the 10-ounce box?

$3.58

28 cents

31 cents

21 cents

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Mallory is on a budget and wants to determine which cereal is a better buy: a 10-ounce box of cereal costs $2.79 or a 13-ounce box of the same cereal costs $3.99? What is the unit rate of the 13-ounce box?

$3.25

21 cents

28 cents

31 cents

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?