Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate (intro)

Unit Rate (intro)

6th - 8th Grade

12 Qs

Ratios/Rates/Proportions

Ratios/Rates/Proportions

7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Unit Rates and Proportional Relationships

Unit Rates and Proportional Relationships

6th Grade

14 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit rate and constant rates of change

Unit rate and constant rates of change

7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Double Number Lines

Double Number Lines

6th Grade

14 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Whitney Thomas

Used 2K+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Mr. Simmonds drove 200 miles in 2 hours. How many miles did she drive per hour?

50 miles per hour

200 miles per hour

100 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$2.50 per pound

$1.25 per pound

$3 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?

$4.95 per pizza

$5.75 per pizza

$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

1

3

2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?

3 inches

2.8 inches

5 inches

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A comparison of two quantities (amounts)

Ratio

Unit Rate

Rate

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?