A worker uses 450 inches of steel wire to make 300 springs of the same size. At this rate how many inches of steel wire are needed to make 1 spring?
Calculating Unit Rates 7.4B

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Jessica Watson
Used 34+ times
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
in
in
in
in
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
Joquain paid $47.00 for 4 movie tickets. Each ticket cost the same amount. Each movie ticket costs $____________.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
$57.46
$8.50
$19.50
$24.70
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The table shows the amount of money Melanie earns for working different number of hours. What is Melanie's hourly rate of pay?
$8.25 per hour
$8.50 per hour
$8.75 per hour
$8.85 per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A nugget of gold has a mass of 463.2 grams and a volume of 24.0 mililiters. The density of a substance can be determined by finding the unit rate that compares mass to volume. What is the density of gold?
11,116.8 g/mL
439.2 g/mL
0.052 g/mL
19.3 g/mL
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Jaylon makes ham sandwiches for a team dinner. He purchases 5 pounds 4 ounces of sliced ham for $26.88. What is the unit cost per ounce for the ham Jaylon purchases?
$0.49
$4.97
$0.32
$0.42
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Sam's Store sells a 100-ounce bottle of cleaner for $12.99, Brook's Store sells the same cleaner for $9.49 for a 70-ounce bottle, and Cam's Store sells a 90-ounce bottle of the same cleaner for $10.98. Which store has the best buy for the cleaner?
Sam's Store
Brook's Store
Cam's Store
Sam's Store and Brook's Store
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Kazeem can walk mile every hour. At this rate, how far can Kazeem walk in one hour?
0.8 mile
1.25 miles
mile
2.1 miles
Similar Resources on Quizizz
11 questions
7.4A Proportions

Quiz
•
7th - 9th Grade
9 questions
Topic 2: Fractional Rates

Quiz
•
7th Grade
9 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Module 1, Topic 2

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Proportionality in Tables and Equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
9 questions
Complex Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Proportional Relationships with Graphs Tables and Equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Ratios and Proportions Pre-Algebra Ch. 6

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Modeling Integer Addition

Lesson
•
7th Grade
20 questions
Unit 10 Study Guide: Exponents and Scientific Notation

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
24 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade