Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ойға шабуыл

Ойға шабуыл

8th Grade

10 Qs

S1 Ch11.1-11.2 Level 1

S1 Ch11.1-11.2 Level 1

7th - 9th Grade

12 Qs

Sólidos geométricos

Sólidos geométricos

6th Grade

14 Qs

révision avril 2021

révision avril 2021

8th Grade

15 Qs

Simplifying Expressions 7th

Simplifying Expressions 7th

7th Grade

11 Qs

punto medio 2.

punto medio 2.

7th Grade

10 Qs

Divsion von Brüchen

Divsion von Brüchen

6th Grade

10 Qs

Doğal sayıların üslü gösterimi

Doğal sayıların üslü gösterimi

6th Grade

11 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.NS.B.3

Standards-aligned

Created by

Sherri Ricks

Used 610+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The price for walnuts at Mac's is $6.35 per pound. At Cash's, the price is $7.98 per pound. How much higher is the price at Cash's?

$6.35 - $7.98 =

$7.98 - $6.35 =

$6.35 + $7.98 =

$6.35 ( $7.98) =

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The QuikWay market sells bananas for $1.19 per pound. How much will 5.5 pounds cost?

$1.19 ( 5.5) =

$1.19 - 5.5 =

$1.19 + 5.5 =

$1.19 ÷\div 5.5 =

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jill and her 4 friends (5 friends in all) earned $33.95 collecting aluminum cans. They shared the earnings equally. How much money did each receive?

33.95 (4) =

33.95 ( 5) =

33.95 ÷\div 4 =

33.95 ÷\div 5 =

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Michael bought a shirt for $18.65. He gave the store clerk $20. How much should he get back?

20 - 18.65 =

20 + 18.65 =

18.65 - 20 =

18.65 ( 20) =

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Anna bought a hamburger for $5.79 and a milkshake for 3.99. How much did her meal cost?

5.79 - 3.99 =

5.79 ( 3.99) =

3.99 - 5.79 =

5.79 + 3.99 =

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Theresa bought a blue scarf for $8.95 and a red scarf for $12. How much more did the red scarf cost than the blue scarf?

8.95 + 12 =

8.95 - 12 =

12 ( 8.95) =

12 - 8.95 =

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Juan bought 12 packages of popcorn for $.59 a package. What was the total cost of the popcorn?

12 (.59) =

12 ÷\div 0.59 =

12 - 0.59 =

12 + 0.59 =

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?