7th Grade Ratios and Proportional Relationships
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+7
Standards-aligned
Marin Malgieri
Used 733+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The Williams family bought four concert tickets for $252. What was the price per ticket?
Tags
CCSS.7.EE.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A car travels 320 miles in 8 hours. What is the unit rate?
45 miles per hour
80 miles per hour
40 miles per hour
60 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What makes a graph proportional?
Tags
CCSS.8.EE.B.5
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 12 pts
Is the graph proportional or non proportional?
Tags
CCSS.8.EE.B.5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the constant of proportionality?
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the constant of proportionality?
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Álgebra-MONOMIOS
Quiz
•
7th Grade
10 questions
PRISMA Y CILINDRO
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Conocimientos Previos
Quiz
•
5th - 10th Grade
10 questions
Proportionality
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Multiplicación por 9
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Porcentajes Sencillos 1Eso
Quiz
•
7th Grade
11 questions
Planteo de Ecuaciones
Quiz
•
1st - 10th Grade
15 questions
Penilaian Sumatif Aritmatika Sosial
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
