Proportions/Literals/Word Problems Review

Proportions/Literals/Word Problems Review

8th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

USAMOS LOS NÚMEROS ROMANOS

USAMOS LOS NÚMEROS ROMANOS

1st - 10th Grade

12 Qs

三角形的內角與外角

三角形的內角與外角

8th Grade

12 Qs

เก็บคะแนน บทที่ 3 สมบัติเลขยกกำลัง

เก็บคะแนน บทที่ 3 สมบัติเลขยกกำลัง

8th Grade

10 Qs

Formatif Sistem Koordinat Kartesius

Formatif Sistem Koordinat Kartesius

8th Grade

10 Qs

Metric Conversions

Metric Conversions

8th - 9th Grade

10 Qs

Mathematics

Mathematics

7th - 8th Grade

10 Qs

Makan minum kesukaan

Makan minum kesukaan

4th - 10th Grade

12 Qs

Consolidação de conhecimentos

Consolidação de conhecimentos

8th Grade

13 Qs

Proportions/Literals/Word Problems Review

Proportions/Literals/Word Problems Review

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

CCSS
HSA.REI.A.2, HSA.CED.A.4, 6.NS.B.3

+1

Standards-aligned

Created by

Alexandra Jolly

Used 3+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

8 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Tags

CCSS.HSA.REI.A.2

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

Tags

CCSS.HSA.REI.A.2

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

Tags

CCSS.HSA.REI.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Solve for a. 

 g=cabg=ca-b  

 a=gbca=\frac{g-b}{c}  

 a=g+bca=g+b-c  

 a=g+bca=\frac{g+b}{c}  

 a=gc+ba=\frac{g}{c}+b  

Tags

CCSS.HSA.CED.A.4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Solve for g.
 2x+4=yg2x+4=yg  

 g=2x+4yg=2x+4-y  

 g=2x+4yg=\frac{2x+4}{y}  

 g=2xy+4g=\frac{2x}{y}+4  

Tags

CCSS.HSA.CED.A.4

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Melissa has 45$. She buys 3 books and has $14.25 left over. How much did each book cost?

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Jason uses half of his allowance and then earns $17 more by mowing his neighbor’s yard. He now has $31. What is his allowance?

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

8.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

The Elk Grove Bowling Alley has a special on Tuesday nights. Each game costs $2.50 and shoe rental is $2. You spend $14.50. How many games did you bowl?