Rates and Measurement Review

Rates and Measurement Review

5th - 6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Comparing Unit Rates

Comparing Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Average and Rate Grade 5

Average and Rate Grade 5

5th Grade

10 Qs

Grade 6: Unit Rate and Unit Price

Grade 6: Unit Rate and Unit Price

6th Grade

11 Qs

Rates Practice

Rates Practice

6th Grade

15 Qs

Review for Test (Ratios and Rates)

Review for Test (Ratios and Rates)

6th Grade

15 Qs

Ratios unit review

Ratios unit review

6th Grade

10 Qs

Rates, Unit Rates, Measurement Conversions

Rates, Unit Rates, Measurement Conversions

6th Grade

12 Qs

Unit Rates 6RP

Unit Rates 6RP

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates and Measurement Review

Rates and Measurement Review

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Easy

Created by

Suzanne Mozley

Used 87+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

1. Michael can do 28 pull-ups in two minutes. Find the rate. (unit rate)

1 pull-up / 14 minutes

14 pull-ups / 1 minute

56 pull-ups / 1 hour

56 pull-ups / 1 minute

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

2. Samuel can jump rope at a rate of 7 jumps for every 10 seconds. Find the unit rate

1 jump/ 1 second

0.5 jumps / 1 second

0.70 jumps / 1 second

14 jumps / 2 seconds

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

3. Anna Stewart holds her school's record for the women’s 100m race at 13 seconds. Her personal best for the 200m race is 25 seconds. Approximately what is the difference in her two unit rates? (round to tenths place)

0.1 seconds

0.3 second

0.8 seconds

1.5 seconds

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

4. A baker’s dozen (13) of cookies is on sale for $4.03. How much does each cookie cost?

$0.31

$0.10

$0.34

$1.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Damien was tackled 14 yards from the goal. How many feet away from the goal was he?

56 feet

7 feet

28 feet

42 feet

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

6. An gallon jug holds 128 ounces of water. A water bottle holds 16 ounces. How many water bottles can be filled from the gallon jug?

16 bottles

32 bottles

8 bottles

12 bottles

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

7. Robert is able to package and ship 328 cards in an 8-hour workday. Write an equation to represent Robert’s rate where h represents hours and c represents the total number of cards.

c=8h

c = 41h

c=328h

h=41c

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?