Rates and Measurement Review

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Easy
+6
Standards-aligned
Suzanne Mozley
Used 87+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
1. Michael can do 28 pull-ups in two minutes. Find the rate. (unit rate)
1 pull-up / 14 minutes
14 pull-ups / 1 minute
56 pull-ups / 1 hour
56 pull-ups / 1 minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
2. Samuel can jump rope at a rate of 7 jumps for every 10 seconds. Find the unit rate
1 jump/ 1 second
0.5 jumps / 1 second
0.70 jumps / 1 second
14 jumps / 2 seconds
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
3. Anna Stewart holds her school's record for the women’s 100m race at 13 seconds. Her personal best for the 200m race is 25 seconds. Approximately what is the difference in her two unit rates? (round to tenths place)
0.1 seconds
0.3 second
0.8 seconds
1.5 seconds
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
4. A baker’s dozen (13) of cookies is on sale for $4.03. How much does each cookie cost?
$0.31
$0.10
$0.34
$1.00
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Damien was tackled 14 yards from the goal. How many feet away from the goal was he?
56 feet
7 feet
28 feet
42 feet
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
6. An gallon jug holds 128 ounces of water. A water bottle holds 16 ounces. How many water bottles can be filled from the gallon jug?
16 bottles
32 bottles
8 bottles
12 bottles
Tags
CCSS.5.MD.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
7. Robert is able to package and ship 328 cards in an 8-hour workday. Write an equation to represent Robert’s rate where h represents hours and c represents the total number of cards.
c=8h
c = 41h
c=328h
h=41c
Tags
CCSS.6.EE.C.9
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates Practice

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit 2 Review 2020

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates 6RP

Quiz
•
6th - 7th Grade
8 questions
Multiplicative Comparisons

Quiz
•
3rd - 5th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
14 questions
fractions times whole numbers

Quiz
•
5th Grade
11 questions
Grade 6: Unit Rate and Unit Price

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade