Review Proportionality

Review Proportionality

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Chapter 4 Final Exam

Chapter 4 Final Exam

6th Grade

14 Qs

UNDERSTANDING RATIOS

UNDERSTANDING RATIOS

6th Grade

20 Qs

Final Practice

Final Practice

6th Grade

15 Qs

Chapter 5 Test

Chapter 5 Test

5th - 6th Grade

10 Qs

Writing & Evaluating Equivalent Ratios

Writing & Evaluating Equivalent Ratios

6th - 7th Grade

15 Qs

Percent

Percent

5th - 6th Grade

11 Qs

Ratio Tables and Double Number Lines

Ratio Tables and Double Number Lines

6th Grade

16 Qs

Ratios with Double Number Lines, Tables, and Review

Ratios with Double Number Lines, Tables, and Review

6th - 7th Grade

20 Qs

Review Proportionality

Review Proportionality

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3, 5.MD.A.1, 4.MD.A.1

+12

Standards-aligned

Created by

Sirvera Cox

Used 16+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

 Shirley spelled 12 of her 15 spelling words correctly on the test.  What percent grade did Shirley get on the test?
40%
50%
80%
60%

Tags

CCSS.5.NF.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Solve for x
13
14
15
16

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Chef Christopher M. is making chicken pot pies. He recorded the equivalent weights in pounds and ounces of four chicken pot pies as shown in the table above.

Based on the information in the table, which proportion can be used to convert 30 ounces to pounds?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

At Adolfo’s school, the ratio of students who love dogs to cats is to 5 to 7. At Mario’s school, the ratio of those who love dogs to cats is 19 to 28. If both schools have the same total number of students, which statement about the number of people who love dogs at Adolfo’s and Mario’s schools is true?

There are more people who love dogs at Adolfo’s school than at Mario’s school because the ratio 19 to 28 is greater than the ratio 5 to 7.

There are more people who love dogs at Mario’s school than at Adolfo’s school because the ratio 19 to 28 is greater than the ratio 5 to 7.

There are more people who love dogs at Mario’s school than at Adolfo’s school because the ratio 5 to 7 is greater than the ratio 19 to 28.

There are more people who love dogs at Adolfo’s school than at Mario’s school because the ratio 5 to 7 is greater than the ratio 19 to 28.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Choose the best explaination
Taylor can write 6 words per minute
Taylor can write 25 words per minute
Taylor can write 50 words per minute
Taylor can write 150 words per minute

Tags

CCSS.8.EE.B.5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A box Blue Pygmy Swiss Fainting Water Buffalo weighs 14 ounces and costs $2.66. What is the price per ounce of the box of Blue Pygmy Swiss Fainting Water Buffalo?

$0.14

$0.19

$0.21

$0.24

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?