Review Proportionality

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+12
Standards-aligned
Sirvera Cox
Used 16+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.5.NF.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Chef Christopher M. is making chicken pot pies. He recorded the equivalent weights in pounds and ounces of four chicken pot pies as shown in the table above.
Based on the information in the table, which proportion can be used to convert 30 ounces to pounds?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
At Adolfo’s school, the ratio of students who love dogs to cats is to 5 to 7. At Mario’s school, the ratio of those who love dogs to cats is 19 to 28. If both schools have the same total number of students, which statement about the number of people who love dogs at Adolfo’s and Mario’s schools is true?
There are more people who love dogs at Adolfo’s school than at Mario’s school because the ratio 19 to 28 is greater than the ratio 5 to 7.
There are more people who love dogs at Mario’s school than at Adolfo’s school because the ratio 19 to 28 is greater than the ratio 5 to 7.
There are more people who love dogs at Mario’s school than at Adolfo’s school because the ratio 5 to 7 is greater than the ratio 19 to 28.
There are more people who love dogs at Adolfo’s school than at Mario’s school because the ratio 5 to 7 is greater than the ratio 19 to 28.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.8.EE.B.5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A box Blue Pygmy Swiss Fainting Water Buffalo weighs 14 ounces and costs $2.66. What is the price per ounce of the box of Blue Pygmy Swiss Fainting Water Buffalo?
$0.14
$0.19
$0.21
$0.24
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Fractions, Percents and Decimals

Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
PROPORTIONAL REASONING 6.4B, 6.4H, 6.4F, 6.5B

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Writing Ratios

Quiz
•
6th Grade
20 questions
6th grade Math Milestone Review

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Introduction to Ratios

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Basic Ratios

Quiz
•
6th Grade
13 questions
G6 Module 9-10

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Mid-Module 1 Prep

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade