Expense and Income

Expense and Income

7th - 12th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Money

Money

12th Grade

8 Qs

Topic 3 - Percent

Topic 3 - Percent

7th Grade

8 Qs

Solving Equations Word Problems

Solving Equations Word Problems

8th - 12th Grade

12 Qs

Linear Functions or Not

Linear Functions or Not

8th Grade - University

10 Qs

Equations 4

Equations 4

7th Grade

8 Qs

Variable Expressions (Substituting)

Variable Expressions (Substituting)

8th Grade

10 Qs

Systems of Linear Inequalities

Systems of Linear Inequalities

9th - 10th Grade

8 Qs

Solving Equations and Inequalities Review - Grade 7

Solving Equations and Inequalities Review - Grade 7

7th Grade

12 Qs

Expense and Income

Expense and Income

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 12th Grade

Hard

CCSS
7.EE.B.3, 8.F.B.4, 8.EE.B.5

+4

Standards-aligned

Created by

Sally Peterson

Used 10+ times

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

You have saved $52 and will babysit for $12 per hour. If you babysit for 6 hours what will be your total saved?

$124

$72

$384

$64

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 sec • 1 pt

Are pumpkins a fruit or vegetable?
fruit
vegetable

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A company breaks even when...

income and costs are the same

costs are more than income

income is more than costs

none of the above

Tags

CCSS.8.EE.B.5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A company has borrowed $10,200 from an investor and will have to pay $2.50 per product to manufacture their invention. They will sell the product $7.75 each. Which of the following will represent their expenses?

E = 7.75p

E = 10,200 + 2.50p

E = 10,200p + 2.50

E = 10,200 + 7.75p

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Identify the candy in the picture.

sweet tarts

starburst

sixlets

now and laters

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

My mom is setting up a booth at the craft show. She will pay a helper $15 per hour to help run the booth. Also, she has to rent the booth for $125. If the helper is there for 6 hours, what would be my mom's total expenses?

$140

$215

$35

$840

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A fundraiser had to pay a flat fee of $130 to print the tickets and then $0.25 per ticket printed. They already made $175 and are selling raffle tickets for $5.00 each. Which of the following represents their income?

i = 175 + 5r

i = 130 + 0.25r

i = 175 + 0.25r

i = 130 + 5r

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A company's expenses is represented by the equation

E = 375 + 0.75x

and income is represented by the equation

I = 4.50x.

How many objects does the company have to produce and sell in order to break even?

100 objects

72 objects

83 objects

375 objects

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What type (breed) of dog was Scooby-Doo ?

Great Dane

Bloodhound

Labrador

Jack Russell

Tags

CCSS.RL.2.6

CCSS.RL.8.3