Ratios
Quiz
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Jenna Barker
Used 17+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Which diagram represents the ratio of 7 circles to 5 triangles?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
Please select ALL the correct ratio sentences that describe this ratio diagram.
The ratio of stars to hexagons is 2 to 4.
There are three hexagons for every two stars.
The ratio of stars to hexagons is 4 to 2.
For every two stars, there are four hexagons
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Please select all the ratios that are equivalent to this ratio represented by the diagram:
16 triangles : 12 hexagons
8 triangles : 6 hexagons
2 triangles : 3 hexagons
300 triangles : 400 hexagons
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which ratio is not equivalent to 7 : 6
14 : 12
21 :18
12 : 14
28 : 24
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A field trip needs 3 adults for every 18 students. How many adults are needed for 54 students?
6 adults
9 adults
18 adults
72 adults
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tyler counts 8 raisins for every 2 cups of trail mix. How many raisins are in 11 cups of trail mix?
16 cups
40 cups
44 cups
88 cups
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Pencils are on sale: 3 for $0.45. How much does one pencil cost?
$0.50
$0.15
$0.12
$0.30
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Math Practice
Quiz
•
5th Grade
15 questions
One-Step Equations Quiz Review
Quiz
•
6th Grade
9 questions
Polygons
Quiz
•
5th Grade
15 questions
P6 Math Quiz
Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Ratio Tables
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
6th Grade Ratio and Graphing Vocabulary
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Mathematics 6 - Addition of Fractions
Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
BRAINSTORM
Quiz
•
3rd - 5th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Mixed Numbers and Improper Fractions
Quiz
•
4th - 5th Grade
10 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
5th Grade
