Ratios

Ratios

5th - 6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Staar Review Part 1 Mixed IP

Staar Review Part 1 Mixed IP

5th Grade

11 Qs

Conversion Experience

Conversion Experience

4th Grade - University

10 Qs

Pop Quiz- rates, proportions

Pop Quiz- rates, proportions

6th - 7th Grade

10 Qs

Divide Fractions and Mixed Numbers (word problems)

Divide Fractions and Mixed Numbers (word problems)

6th Grade

10 Qs

Bootcamp Review #3 - RP.1-3

Bootcamp Review #3 - RP.1-3

6th Grade

12 Qs

Module 6 Fluency

Module 6 Fluency

6th Grade

10 Qs

TN Ready Review #3 - Fractions and Decimals

TN Ready Review #3 - Fractions and Decimals

5th - 6th Grade

15 Qs

Paint Cards - Ratios Task

Paint Cards - Ratios Task

6th - 9th Grade

13 Qs

Ratios

Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A, 6.RP.A.1

+1

Standards-aligned

Created by

Jenna Barker

Used 17+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Which diagram represents the ratio of 7 circles to 5 triangles?

Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Please select ALL the correct ratio sentences that describe this ratio diagram.

The ratio of stars to hexagons is 2 to 4.

There are three hexagons for every two stars.

The ratio of stars to hexagons is 4 to 2.

For every two stars, there are four hexagons

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Please select all the ratios that are equivalent to this ratio represented by the diagram:

16 triangles : 12 hexagons

8 triangles : 6 hexagons

2 triangles : 3 hexagons

300 triangles : 400 hexagons

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which ratio is not equivalent to 7 : 6

14 : 12

21 :18

12 : 14

28 : 24

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A field trip needs 3 adults for every 18 students. How many adults are needed for 54 students?

6 adults

9 adults

18 adults

72 adults

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Tyler counts 8 raisins for every 2 cups of trail mix. How many raisins are in 11 cups of trail mix?

16 cups

40 cups

44 cups

88 cups

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Pencils are on sale: 3 for $0.45. How much does one pencil cost?

$0.50

$0.15

$0.12

$0.30

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?