Proportions and Unit Rates

Proportions and Unit Rates

8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade - University

10 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th - 8th Grade

10 Qs

Rate and Unit Rate Cardetta

Rate and Unit Rate Cardetta

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates, Ratios & Unit Rates

Rates, Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rate (intro)

Unit Rate (intro)

6th - 8th Grade

12 Qs

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

13 Qs

Unit Rate and Rate Tables

Unit Rate and Rate Tables

6th - 8th Grade

15 Qs

Proportions and Unit Rates

Proportions and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2C, 6.RP.A.2

+3

Standards-aligned

Created by

Lou Menard

Used 38+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Pat needs 14 sticks of pepperoni to make 28 pizzas.  How many sticks of pepperoni are needed to make 36 pizzas?  
15 pizzas
252 sticks
18 sticks
18 pizzas

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 420 miles in 8 hours.  If the car continues at the same rate, how far will it travel in 12 hours?
630 miles
630 hours
600 miles
540 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Solve for x 
x = 1/10
x = 10
x = 4
x = 5

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

12 ounce shampoo bottle lasts Mike 16 weeks.  How long would you expect an 18-ounce bottle of the same brand to last him?
24 weeks
6 weeks
30 weeks
20 weeks

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Hamburger meat sells for $6 for every 3 pounds. If Alicia buys 10 pounds of hamburger meat, how much will she pay?
$30
$20
$60
$10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?