2nd Quarter Summative Assessment

2nd Quarter Summative Assessment

6th - 7th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Properties

Properties

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit 1 Adding & Subtracting Rational Numbers

Unit 1 Adding & Subtracting Rational Numbers

7th Grade

20 Qs

KV JETPUR MATHS QUIZ CLASS 8TH CHAPTER 1st

KV JETPUR MATHS QUIZ CLASS 8TH CHAPTER 1st

4th - 9th Grade

20 Qs

sjkt maths

sjkt maths

4th - 6th Grade

20 Qs

Nisbah Trigonometri

Nisbah Trigonometri

1st - 12th Grade

20 Qs

Real Number Properties

Real Number Properties

6th - 8th Grade

20 Qs

Writing Equations with Tables

Writing Equations with Tables

4th - 7th Grade

20 Qs

Inverse Operations

Inverse Operations

5th - 7th Grade

20 Qs

2nd Quarter Summative Assessment

2nd Quarter Summative Assessment

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

CCSS
5.OA.B.3

Standards-aligned

Used 8+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

How is 1/8 expressed as an equivalent decimal and percent?

1.25 and 125%

0.18 and 18%

0.125 and 12.5%

18 and 18%

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

3.1 × .25 =

.775

77.5

7.75

775

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Avery spent $3.69 on a bag of chips. There are 12.3 ounces of chips in the bag. How much did each ounce cost?

$ 30

$ 0.30

$ 0.03

$ 0.45

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

There are 65 cookies and 15 cupcakes leftover at a bake sale. What is the ratio of cupcakes to cookies? Your answer must be in simplest form.

13 to 3

3:13

65:15

15 to 65

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which of these ratios is equivalent to 4:6?

12:12

9:11

16:24

40:36

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The total was $116.25 for 15 pizzas. Find the unit price per pizza.

$ 1,743.75 per pizza

$ 7.50 per pizza

$ 5.50 per pizza

$ 7.75 per pizza

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which is NOT equivalent to 5:3?

25:15

15:9

20:15

50:30

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?