2nd Quarter Summative Assessment

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Used 8+ times
FREE Resource
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
How is 1/8 expressed as an equivalent decimal and percent?
1.25 and 125%
0.18 and 18%
0.125 and 12.5%
18 and 18%
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
3.1 × .25 =
.775
77.5
7.75
775
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Avery spent $3.69 on a bag of chips. There are 12.3 ounces of chips in the bag. How much did each ounce cost?
$ 30
$ 0.30
$ 0.03
$ 0.45
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
There are 65 cookies and 15 cupcakes leftover at a bake sale. What is the ratio of cupcakes to cookies? Your answer must be in simplest form.
13 to 3
3:13
65:15
15 to 65
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which of these ratios is equivalent to 4:6?
12:12
9:11
16:24
40:36
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The total was $116.25 for 15 pizzas. Find the unit price per pizza.
$ 1,743.75 per pizza
$ 7.50 per pizza
$ 5.50 per pizza
$ 7.75 per pizza
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which is NOT equivalent to 5:3?
25:15
15:9
20:15
50:30
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Writing Equations with Tables

Quiz
•
4th - 7th Grade
20 questions
Additive and Multiplicative Inverse Properties Quiz

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Inverse Operations

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Properties

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
KV JETPUR MATHS QUIZ CLASS 8TH CHAPTER 1st

Quiz
•
4th - 9th Grade
20 questions
Real Number Properties

Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Rational Numbers

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Negative Fractions and Decimals

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade