BEST BUY PRACTICE

BEST BUY PRACTICE

6th - 7th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio, Rate, Percent Unit Review 2

Ratio, Rate, Percent Unit Review 2

6th Grade

10 Qs

4.3.2 Distributive Property

4.3.2 Distributive Property

7th Grade

10 Qs

Module 5 Quiz #2 - Best Buy

Module 5 Quiz #2 - Best Buy

6th Grade

10 Qs

Division (one and two-digit divisors)

Division (one and two-digit divisors)

6th Grade

10 Qs

Best Buy

Best Buy

7th Grade

10 Qs

223 MORE Adding Integers and Rationals

223 MORE Adding Integers and Rationals

7th Grade

9 Qs

How to Find the Percent

How to Find the Percent

6th Grade - University

10 Qs

Constant of Proportionality Using Tables

Constant of Proportionality Using Tables

7th Grade - University

10 Qs

BEST BUY PRACTICE

BEST BUY PRACTICE

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.NS.B.3, 6.RP.A.3A

+3

Standards-aligned

Created by

Allison Kin

Used 7+ times

FREE Resource

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is the best buy?
7 pencils for $1.40
6 pencils for $1.26
7 pencils for $1.40
6 pencils for $1.26
Neither

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Choose the best deal for buying oranges
$52.16 for 8 dozen
$33.77 for 5 dozen
$52.16 for 8 dozen
$33.77 for 5 dozen
Neither

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better buy?

3 batteries for $4.80 or 12 batteries $14.76

3 batteries

12 batteries

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better buy?

22 Staplers for $330 or 4 Staplers for $80

22 Staplers

4 Staplers

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is a better buy?

18 pens for $6.84 or 30 pens for $8.40

18 pens

30 pens

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better buy?

5 Calculators for $105 or 24 Calculators for $552

5 calculators

24 calculators

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is a better buy?

11 Books for $99 or 29 books for $203

11 books

29 books

Tags

CCSS.6.RP.A.3B