Proportional Relationship Quiz

Proportional Relationship Quiz

Assessment

Assessment

Created by

Zhatavia Davis

Mathematics

8th Grade

4 plays

Hard

CCSS
6.RP.A.3, 6.EE.C.9, 8.F.A.2

+8

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Media Image

Which equation matches the graph?

Tags

CCSS.6.EE.C.9

2.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Media Image

Which company shows a greater rate of change?

Tags

CCSS.8.F.A.2

CCSS.HSF.IF.C.9

3.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Find the unit rate:  $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Media Image

Using the graph above, determine the constant of proportionality.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Media Image

Using the table above, determine the equation of the line.

Tags

CCSS.6.EE.C.9

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

What makes a graph proportional?

Tags

CCSS.6.EE.C.9

7.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

A proportional relationship can be written as an equation in the form ____ = _____  _____

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

8.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

What does k represent in the equation y = kx?

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.RP.A.3

9.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Media Image

What is the equation y=kx for the table?

Tags

CCSS.8.F.A.3

CCSS.8.EE.B.6

10.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Media Image

Does this graph represent a proportional relationship?

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?