Proportional Relationships

Proportional Relationships

8th Grade

15 Qs

Student preview

quiz-placeholder

Similar activities

Math 8: 3.1-3 Review: Constant of Proportionality

Math 8: 3.1-3 Review: Constant of Proportionality

7th - 8th Grade

20 Qs

Direct Variation

Direct Variation

8th Grade

10 Qs

Proportional Relationships and Graphing

Proportional Relationships and Graphing

7th Grade - University

15 Qs

Bivariate Data Review

Bivariate Data Review

7th - 10th Grade

20 Qs

Rate of Change from a Graph

Rate of Change from a Graph

7th - 8th Grade

15 Qs

Ratios with Fractions

Ratios with Fractions

7th - 8th Grade

16 Qs

Graphing Proportional Relationships

Graphing Proportional Relationships

8th Grade

19 Qs

Proportions

Proportions

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Created by

Sewell, Teacher

Mathematics

8th Grade

15 plays

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.EE.C.9, 8.EE.B.5

+8

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the Unit Rate.
72 ounces for 12 servings    
7 ounces per serving
144 ounces for 24 servings
6 ounces per serving
36 ounces for 6 servings

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality? Remember to simplify your answer.

k=9/3

k=6

k=9

k=3

y=1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality? Remember to simplify your answer.

k=5

k=6

k=30

k=1

k= 306\frac{30}{6}

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Is the given table a proportional relationship? If so, what is the constant?
Yes; 1/3
Yes; 3
Yes; 5
No

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What makes a graph proportional?
Straight line
The line goes through the origin
Curvy line
Straight line and the line goes through the origin

Tags

CCSS.6.EE.C.9

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Find the unit rate:  $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

In the equation y = 14x, what is the constant of proportionality?
y
x
14
1/14

Tags

CCSS.6.EE.C.9

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?