End Unit 2 Exam

End Unit 2 Exam

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Grade 6 | Unit 2 | Lesson 10: Comparing Situations by Examining Ratios | Practice Problems

Grade 6 | Unit 2 | Lesson 10: Comparing Situations by Examining Ratios | Practice Problems

6th Grade - University

15 Qs

Unit 2 Practice Test - Introduction to Ratios

Unit 2 Practice Test - Introduction to Ratios

6th Grade

10 Qs

IM End of Unit 2

IM End of Unit 2

6th Grade

11 Qs

Grade 6 | Unit 2: Introducing Ratios | End-of-Unit Assessment (A)

Grade 6 | Unit 2: Introducing Ratios | End-of-Unit Assessment (A)

6th Grade - University

7 Qs

Ratio Number Lines, Tables, and Tape Diagrams OH MY!!

Ratio Number Lines, Tables, and Tape Diagrams OH MY!!

6th Grade

16 Qs

OpenUp Resources Unit 2 Test

OpenUp Resources Unit 2 Test

6th - 7th Grade

12 Qs

Unit 2 Review

Unit 2 Review

6th Grade

12 Qs

U3L13 Practice Problems

U3L13 Practice Problems

6th Grade

12 Qs

End Unit 2 Exam

End Unit 2 Exam

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthonio Fisher

Used 65+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Which do you think are true statements.

The ratio of triangles to squares is 2 to 4.

The ratio of squares to smiley faces is 6 : 4.

The ratio of smiley faces to triangles is 6 to 4.

There are two squares for every triangle.

There are three smiley faces for every triangle.

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

15 mins • 1 pt

Which ratios do you think are equivalent to 8 : 6?

4 : 3

6 : 8

16 : 12

10 : 8

24 : 18

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

A mixture of purple paint contains 6 teaspoons of red paint and 15 teaspoons of blue paint. To make the same shade of purple paint using 35 teaspoons of blue paint, how much red paint would you need?


Use the double number line diagram to help if needed.

12 teaspoons

14 teaspoons

18 teaspoons

26 teaspoons

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Lin rode her bike 4 miles in 16 minutes. She rode at a constant speed. How far did she ride after two minutes?

2 miles

1 mile

12\frac{1}{2} mile

4 miles

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Lin rode her bike 4 miles in 16 minutes. She rode at a constant speed. How much time did it take her to go 2 miles?

8 minutes

4 minutes

2 minutes

1 minute

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

3 movie tickets cost $36. At this rate, what is the cost per ticket?

$18

$12

$6

$10

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

3 ice cream cones cost $9. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost?

$3

$6

$5

$4.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?