U3L5 Comparing Speeds and Prices Practice

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Sumer Edwards
Used 78+ times
FREE Resource
7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Bottles of sparkling water usually cost $1.69 each. This week they are on sale for 4 for $5. You bought one last week and one this week. Did you pay more or less for the bottle this week? How much more or less?
I paid $0.44 more this week.
I paid $0.44 less this week.
I paid $3.31 more this week.
I paid $3.31 less this week.
Tags
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Mai and Priya were on scooters. Mai traveled 15 meters in 6 seconds. Priya travels 22 meters in 10 seconds. Who was moving faster?
Mai
Priya
They are moving at the same speed.
It's impossible to know since they aren't running the same distance.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Here are the prices for cans of juice that are the same brand and the same size at different stores. Which store offers the best deal?
Store X: 4 cans for $2.48
Store Y: 5 cans for $3.00
Store Z: 59 cents per can
Store X
Store Y
Store Z
They are the same price at each store, so they are all great deals.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Costs of homes can be very different in different parts of the United States. A 450-square-foot apartment in New York City costs $540,000. What is the price per square foot?
243,000
54,000
12,000
1,200
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Costs of homes can be very different in different parts of the United States. A 2,100-square-foot home in Cheyenne, Wyoming, costs $110 per square foot. How much does this home cost?
$231,000
$210,000
$190,909
$2,100
Tags
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Diego is 165 cm tall. Andre is 1.7 m tall. Who is taller, Diego or Andre?
*Hint: 1m = 100cm
Diego
Andre
They are the same height.
There is no way to tell with the information provided.
Tags
CCSS.5.MD.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
There are 33.8 fluid ounces in a liter. There are 128 fluid ounces in a gallon. About how many liters are in a gallon?
2
3
4
5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Multiplication Multi Step Word Problem

Quiz
•
4th Grade - University
11 questions
Grade 6 | Unit 6 | Lesson 14: Evaluating Expressions with Exponents | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
OST Math Review #1

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Multi Digit Operations Word Problems

Quiz
•
6th Grade
9 questions
Grade 8 | Unit 7 | Lesson 6: What about Other Bases? | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
5 questions
Grade 8 | Unit 3 | Lesson 4: Comparing Proportional Relationships | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
8 questions
Grade 6 | Unit 5: Arithmetic in Base Ten | Mid-Unit Assessment (B)

Quiz
•
6th Grade - University
6 questions
Grade 8 | Unit 3 | Lesson 4: Comparing Proportional Relationships | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade