Budget Practice

Budget Practice

9th - 12th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Consumer Math B Unit 4 Review

Consumer Math B Unit 4 Review

11th Grade

18 Qs

S2 Final Exam - Financial Math

S2 Final Exam - Financial Math

12th Grade

17 Qs

Gross Pay/Net Pay

Gross Pay/Net Pay

9th - 12th Grade

15 Qs

Unit 17 Review

Unit 17 Review

12th Grade

13 Qs

Salaries Percent Deductions

Salaries Percent Deductions

6th - 12th Grade

10 Qs

Analyzing W-2 Form

Analyzing W-2 Form

12th Grade

15 Qs

4.1-4.3 Quiz Review

4.1-4.3 Quiz Review

11th - 12th Grade

10 Qs

Saving for Large Purchases Quiz

Saving for Large Purchases Quiz

9th - 12th Grade

10 Qs

Budget Practice

Budget Practice

Assessment

Quiz

Mathematics, Life Skills

9th - 12th Grade

Medium

Created by

Brenda Holdaway

Used 29+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Roselaine's net income was $3,250.00 for her full-time work and $1,000.00 for her part-time work. What is her net income ?

$2,250.00

$4,250.00

$5,675.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If Sean's fixed costs are $250.50, $85.25, $48.20, and $100.25. What are his total fixed costs?

$484.20

$385.70

$ 125.75

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Name three expenses you could cut on your budget.

rent, car payment, and utilities

car insurance, cell phone, and internet

clothes, entertainment, and groceries

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If Darien cuts 20% off of his rent which is $1,545.00 , how much will he save?

$309.00

$1,236.00

$618.0

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If Nafa cuts 10% off of her utiities which are $225 , how much will she save ?

$33.75

$247.50

$22.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Garav pays $15.00 daily to park his car. He uses a gallon of gas at $3.45 per gallon each day. How much does he spend on gas and parking in a week?

$125.00

$92.25

$80.75

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Melaka goes out to dinner eight times a month. The average cost is $35.00 per meal. How much does he spend each month?

$280.00

$375.00

$297.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?