Solving Proportion Word Problems Quizizz

Solving Proportion Word Problems Quizizz

5th - 10th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Grade 5 Ratio & Proportion Word Problems Quiz

Grade 5 Ratio & Proportion Word Problems Quiz

5th Grade - University

10 Qs

Real-Life Ratios: Solving Proportions and Recipes

Real-Life Ratios: Solving Proportions and Recipes

6th Grade - University

10 Qs

7th Grade Proportional Relationships: Solve & Graph

7th Grade Proportional Relationships: Solve & Graph

7th Grade - University

10 Qs

10-19 Bellwork

10-19 Bellwork

6th Grade

8 Qs

Rates and Ratios: Real-World Math Challenges for 7th Grade

Rates and Ratios: Real-World Math Challenges for 7th Grade

7th Grade - University

10 Qs

Solving Proportions Word Problems

Solving Proportions Word Problems

7th Grade - University

15 Qs

Solving Linear Proportion Problems

Solving Linear Proportion Problems

9th Grade - University

15 Qs

Ratio

Ratio

7th - 9th Grade

10 Qs

Solving Proportion Word Problems Quizizz

Solving Proportion Word Problems Quizizz

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 10th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 7.RP.A.2C, 6.NS.B.3

+2

Standards-aligned

Created by

Jenna Zurita

Used 122+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

6 pencils costs 36 cents. How much do 2 pencils cost?

6

12

3

8

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Sam rakes 3 bags of leaves in 16 minutes. If he keeps working how long will it take him to rake 5 bags of leaves?

9.6

26.6

15

80

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

On a map, if one centimeter represents 25 kilometers, how many kilometers does 7 centimeters represent?

175

185

200

220

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

If four ice creams cost $3.20, what would 8 ice cream cost?

$7.20

$6.40

$10.00

$9.60

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

At Bestway one pound of chicken costs $4.45. If Mary buy 3 pounds, how much will it cost?

$7.45

$13.35

$8.75

$1.73

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Lee can type 432 words in 6 minutes. How many words can he type in 1 minute?

Tags

CCSS.3.OA.D.8

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Allan's favorite food is chocolate cake. He needs 200 grams of flour for every 4 eggs. If he is making a cake using 8 eggs, how many grams of flour does he need?

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?