Rates and Unit Rates Test
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+4
Standards-aligned
Megan Blakely
Used 9+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What is a complex fraction?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is a complex fraction?
Tags
CCSS.6.NS.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Solve the following complex fraction in simplest form.
20/5
50/2
1/4
4
Tags
CCSS.5.NF.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Simplify the complex fraction.
82
1/82
41/50
1 and 9/50
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A unit rate is a ratio in fraction form that has a _____________________________ of 1.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Charles can type 675 words in 9 minutes. How many words can he type per minute?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
7th Math Review Day 2
Quiz
•
7th Grade
18 questions
Percent Applications Practice Test
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Quiz Review HW - Tables, Graphs, & Direct Variation Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Prop of Math; Writing/Solving Expression, Equation, Inequa
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Estimating Customary Units
Quiz
•
3rd Grade - University
21 questions
Slope of a Graph
Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Math STAAR 2.0 Review 3
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
7th spiral #13
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Scatterplot Associations
Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Basic Probability
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides
Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One Step Equations
Quiz
•
6th - 12th Grade
