Unit Rates and Constant of Proportionality

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+6
Standards-aligned
Toby Hernandez
Used 54+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better buy? a 12 pack of apple juice for $3.50 or a six pack of apple juice for $1.80?
The 12 pack of juice
The 6 pack of juice
Neither
They are the same
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Is the given table a proportional relationship? If so, what is the constant of proportionality?
Yes; 1/3
Yes; 3
Yes; 5
No
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Tags
CCSS.6.EE.C.9
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
16 questions
4.3 Constant of Proportionality

Quiz
•
8th Grade
11 questions
Proportional Relationships with Table

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Proportional Relationship/Tables

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional vs. Non-Proportional

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Proportional Graphs & C.O.P.

Quiz
•
7th - 8th Grade
17 questions
Constant of Proportionality with Equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Deciding Proportionality from Tables

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade