Ratio, Rates, Fraction Review

Ratio, Rates, Fraction Review

6th - 7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiply & Divide Integers

Multiply & Divide Integers

6th Grade

20 Qs

Proportional relationships Review

Proportional relationships Review

7th Grade

20 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

6th Grade Test

6th Grade Test

6th Grade

20 Qs

6th 5 End of Topic Practice Test

6th 5 End of Topic Practice Test

6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Ratios, Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

7th Grade

15 Qs

Calculate Rates and Ratios

Calculate Rates and Ratios

5th - 7th Grade

20 Qs

Review: Ratio/Rates/Unit Rates

Review: Ratio/Rates/Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratio, Rates, Fraction Review

Ratio, Rates, Fraction Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3C, 5.G.B.3

+7

Standards-aligned

Created by

Kristen Bregar

Used 9+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In a room, there are 8 boys and 12 girls. What is the ratio of girls to boys?

8:20

12 to 20

3 to 2

4/6

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If Jack earns $46.80 for 6 hours of work, what is his rate of pay?

$6.80 per hour

$46.80 per week

$62.00 per day

$7.80 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following describes a unit rate?

13 pounds per 12 inches

15 fish per 12 gallons

24 hours per day

55 miles in 3 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If you buy 20 apples for $10.00, how much is one apple?

$1.00

$10.00

$0.10

$0.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is an example of rate?

3 cats to 5 cats

5 oranges to 12 oranges

$3.00 to $5.00

400 miles to 5 days

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

It costs $2.25 to buy 9 pieces of candy. Which shows the unit price per piece of candy?

25 cents per piece

50 cents per piece

35 cents per piece

5 cents per piece

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mary washes 26 bowls per 4 minutes. How many bowls can she wash per minute?

4.5 bowls per minute

5.5 bowls per minute

6.5 bowls per minute

6 bowls per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?