Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Matematika kelas 6 Abdullah bin Mas'ud

Matematika kelas 6 Abdullah bin Mas'ud

6th Grade

10 Qs

MATES

MATES

1st - 10th Grade

15 Qs

Revision about Fraction

Revision about Fraction

6th - 7th Grade

15 Qs

DECIMALS / PERPULUHAN

DECIMALS / PERPULUHAN

4th - 6th Grade

10 Qs

KUIZ MATHS OPERASI BERGABUNG

KUIZ MATHS OPERASI BERGABUNG

5th - 6th Grade

12 Qs

Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

6th Grade

10 Qs

F2 Chapter 9 Speed

F2 Chapter 9 Speed

1st - 12th Grade

10 Qs

Ratio

Ratio

6th Grade

11 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 3.OA.D.8, 6.RP.A.3B

+1

Standards-aligned

Created by

Taylor Hammill

Used 3+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Emma biked 36 miles in 6 hours. If she biked at a constant speed, how many miles did she ride in one hour?

6 mph

216 mph

30 mph

42 mph

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Tatum made $300 in 6 hours. Find the unit rate.

$1800 per hour

$ 294 per hour

$50 per hour

$5 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alex drove 200 miles on 5 gallons of gas. Find the unit rate.

400 mpg

40 mpg

4 mpg

14 mpg

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Find the unit price if it costs $1.50 for 5 cans of soda.

$0.30

$3

$0.35

$0.38

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Elliot made $600 in two weeks. Find the unit rate.

$300 per week

$200 per week

$1200 per week

$602 per week

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Colby drove 90 miles on 5 gallons of gas. Find the unit rate.

10 miles per gallon

9 miles per gallon

18 miles per gallon

1.8 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It takes the computer 4 minutes to download 168 megabytes. Find the unit rate.

42 megabytes per minute

10 megabytes per minute

420 megabytes per minute

100 megabytes per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?