Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
+1
Standards-aligned
Taylor Hammill
Used 3+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Emma biked 36 miles in 6 hours. If she biked at a constant speed, how many miles did she ride in one hour?
6 mph
216 mph
30 mph
42 mph
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tatum made $300 in 6 hours. Find the unit rate.
$1800 per hour
$ 294 per hour
$50 per hour
$5 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alex drove 200 miles on 5 gallons of gas. Find the unit rate.
400 mpg
40 mpg
4 mpg
14 mpg
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Find the unit price if it costs $1.50 for 5 cans of soda.
$0.30
$3
$0.35
$0.38
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Elliot made $600 in two weeks. Find the unit rate.
$300 per week
$200 per week
$1200 per week
$602 per week
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Colby drove 90 miles on 5 gallons of gas. Find the unit rate.
10 miles per gallon
9 miles per gallon
18 miles per gallon
1.8 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It takes the computer 4 minutes to download 168 megabytes. Find the unit rate.
42 megabytes per minute
10 megabytes per minute
420 megabytes per minute
100 megabytes per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Area and Perimeter
Quiz
•
6th Grade
16 questions
CBA 6 Review
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Introducció a l'estadística
Quiz
•
1st - 12th Grade
18 questions
H3 Assenstelsel en grafieken 1TH
Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Final Exam BM 1Q SY24-25
Quiz
•
6th Grade
15 questions
La divisibilità
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Solve unit rate problems
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Bootcamp Review #3 - RP.1-3
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
