P6 Quiz Ratios Proportions Rates

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Christina Moy
Used 23+ times
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Are the two ratios of red to yellow M&Ms equal?
3: 4 and 6:10
Yes
No
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A watermelon cost $3.24 for 3 pounds, what is the cost per pound?
$9.72
$1.08
$6.24
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Sara drives 330 miles in 5 hours. What’s her rate per hour?
1,650 miles per hour
335 miles per hour
66 miles per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What are two equal ratios called?
Unit Rate
Numbers
Proportions
Integers
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The ratio of a person's weight on Earth to his weight on the Moon is 6 to 1. Xavier weighs 90 pounds on Earth. How much would he weigh on the Moon?
60 pounds
96 pounds
540 pounds
15 pounds
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
3 mins • 1 pt
Which is an INCORRECT method to express a ratio of 4 cats to 7 dogs?
4 to 7
7 and 4
4 : 7
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
17 questions
6.5B Proportions

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Division of Whole Numbers

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rate #3

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
OpenUp Resources: Unit 2: Grade 6

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiply & Divide Decimals Word Problems

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Linear equations (one variable)

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Finding Volume of Rectangular Prisms

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Volume of Rectangular Prism

Quiz
•
5th Grade