P6 Quiz Ratios Proportions Rates

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Medium
+7
Standards-aligned
Christina Moy
Used 23+ times
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Are the two ratios of red to yellow M&Ms equal?
3: 4 and 6:10
Yes
No
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A watermelon cost $3.24 for 3 pounds, what is the cost per pound?
$9.72
$1.08
$6.24
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Sara drives 330 miles in 5 hours. What’s her rate per hour?
1,650 miles per hour
335 miles per hour
66 miles per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What are two equal ratios called?
Unit Rate
Numbers
Proportions
Integers
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The ratio of a person's weight on Earth to his weight on the Moon is 6 to 1. Xavier weighs 90 pounds on Earth. How much would he weigh on the Moon?
60 pounds
96 pounds
540 pounds
15 pounds
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
3 mins • 1 pt
Which is an INCORRECT method to express a ratio of 4 cats to 7 dogs?
4 to 7
7 and 4
4 : 7
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Multiply & Divide Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate - Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Division of Whole Numbers

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Applying Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Place Value - Decimals

Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade