
Unit 2 Post Test - Review
Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Medium
Jessica Covington
Used 11+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
60 x 32
1,820
1,920
1,900
1,800
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
4, 367 3 =
1,456 r 1
1,455 r 2
1,450 r 4
1,122 r 1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The school is selling candy bars for a cost of $2 each. The school collected $6,214 in candy sales. To find out how many candy bars were sold, 6,214 is divide by 2 as shown on the model below.
Which equation shows how to find the quotient?
3,000 + 100 + 200 + 14 = 3, 314
6,000 + 200 + 14 = 6,214
3,000 + 100 + 7 = 3, 107
3,000 + 100 + 7 = 3, 017
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Shanna has 125 photographs to put in her album. If 6 photographs will fit on each page, how many
pages will she need?
20
720
21
750
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The librarian ordered 16 cases of books. Each case of books cost $38. Which equation shows a way to find the total cost of the books?
(30 x 8) + (10 x 6) = 240 + 60 = 300
(10 x 38) + (6 x 38) = 380 + 228 = 608
(10 x 30) + (6 x 8) = 300 + 48 = 348
(8 x 30) + (6 x 10) = 240 x 60 = 14,400
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The workers at a factory need to make 5,000 banners. They make 385 banners per hour and work for 8
hours the first day. Use rounding to estimate the number of banners the workers still need to make after
the first day.
About 2,200 more
About 1,600 more
About 1,800 more
About 3,000 more
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Katelyn and Chris are having a barbeque. They buy the pork from the local butcher to save money. Theynneed to serve a total of 85 people. Their local butcher has packs of pork that serve 7 people.
How many packages of pork will they need to purchase in order to have enough barbeque for each guest?
12
11
14
13
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Expanded Form and notation
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Chapter 3-3 "Multiplication as Comparison"
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Area and the Distributive Property
Quiz
•
3rd - 5th Grade
18 questions
Multiplying - partial products
Quiz
•
4th Grade
10 questions
expanded notation
Quiz
•
4th Grade
15 questions
enVision Math, 4th Grade, Topic 2 Practice Test
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplication and Division Fact Families Practice
Quiz
•
4th Grade
13 questions
Solano's Place Value with decimals
Quiz
•
4th Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
20 questions
ELA Advisory Review
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplication and Division Unknowns
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Exploring Digital Citizenship Essentials
Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
place value
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Order of Operations No Exponents
Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Place Value and Rounding
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Input Output Tables
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Factors and Multiples
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Subtraction with Regrouping
Quiz
•
4th Grade
21 questions
Factors and Multiples
Quiz
•
4th Grade
