Comparing Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Malachi Tatum
Used 12+ times
FREE Resource
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
or
Pepsi $2.49 for 2L
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
or
Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
or
Lima beans $2.13 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
26 questions
Unit Rates & Fractional Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratios and Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios Graphing, Ratio Tables and Equivalent

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratios and unit rates

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
25 questions
Best Buy and Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratios, Rates, and Proportions Review

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade