Ratios, Rates, and Unit Rate

Ratios, Rates, and Unit Rate

6th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Ratio Review

Rates and Ratio Review

6th Grade

20 Qs

6th - Chapter 7: Ratios, Rates, Unit Rates, and Tables

6th - Chapter 7: Ratios, Rates, Unit Rates, and Tables

6th Grade

21 Qs

Rates, Ratios, and Unit Rates

Rates, Ratios, and Unit Rates

6th - 7th Grade

25 Qs

Ratios, Unit Rates, and Rates

Ratios, Unit Rates, and Rates

6th Grade - University

20 Qs

ratios and rates

ratios and rates

5th - 8th Grade

21 Qs

Unit Rates and Unit Prices

Unit Rates and Unit Prices

6th - 7th Grade

20 Qs

Ratios, Proportions, Decimals, Percent Review

Ratios, Proportions, Decimals, Percent Review

6th Grade

20 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rate

Ratios, Rates, and Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.NS.B.2

+4

Standards-aligned

Created by

Sonya Green

Used 1+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
What is the ratio of red apples to green apples
7 apples to 3 green
4 red apples to 7 apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image
20 pencils
24 pencils
96 pencils
48 pencils

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mr. Keys made $90 in 5 hours.  What is the unit rate?  
$18 per hour
$1 in 18 hours
$90:5h
5 to 90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price per gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If there are 5 soccer players, 10 baseball players, and 15 basketball players, what is the ratio of baseball players to soccer players? (in simplest form)

1 to 2

1 to 3

2 to 1

3 to 1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What word can be used when writing a ratio?
a
be
to
and

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 12 pts

Patrick has 2 black, 3 red, and 5   white toy cars. What is the ratio of red toy cars to all the toy cars? 
3:5
1:3
3:11
3:10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?