Ch. 3 Test Review #1 (Rates & Ratios)

Ch. 3 Test Review #1 (Rates & Ratios)

6th Grade

24 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Comparing

Comparing

6th Grade

20 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th - 7th Grade

23 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios and Rates 6th Grade Review

Ratios and Rates 6th Grade Review

6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates & Unit Rates

Ratios, Rates & Unit Rates

6th Grade

21 Qs

Unit Two Review - Rates, Ratios and Graphing

Unit Two Review - Rates, Ratios and Graphing

6th Grade

20 Qs

6.RP.1 & 2 Ratios & Unit Rate Test

6.RP.1 & 2 Ratios & Unit Rate Test

6th Grade

20 Qs

Ratios and unit rates

Ratios and unit rates

6th Grade

20 Qs

Ch. 3 Test Review #1 (Rates & Ratios)

Ch. 3 Test Review #1 (Rates & Ratios)

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.3, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3A

+7

Standards-aligned

Created by

Sarah Henderson

Used 1+ times

FREE Resource

24 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
What is the ratio of red apples to green apples
7 apples to 3 green
4 red apples to 7 apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Write the ratio as a fraction in simplest form:

8 comedy DVDs to 12 action DVDs

8:12

4:6

2:3

6:4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups
6 to 1
1/6
18/3
3/18

Tags

CCSS.6.NS.A.1

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Write this ratio as a fraction in simplest from:

15 cookies to 40 brownies

38\frac{3}{8}

1540\frac{15}{40}

83\frac{8}{3}

4015\frac{40}{15}

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mr. Keys made $90 in 5 hours.  What is the unit rate?  
$18 per hour
$1 in 18 hours
$90:5h
5 to 90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price per gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Write each rate as a unit rate:

171 miles in 3 hours


513513 miles

57mi3hr\frac{57mi}{3hr}

591\frac{59}{1}

57 mi1 hour\frac{57\ mi}{1\ hour}

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?