Dividing Decimals

Dividing Decimals

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Class Assignment - Unit Conversions - English and Metric Systems

Class Assignment - Unit Conversions - English and Metric Systems

5th - 6th Grade

10 Qs

Ước và bội _Lý thuyết

Ước và bội _Lý thuyết

6th Grade

10 Qs

6. Sınıflar Tekrar Çalışması

6. Sınıflar Tekrar Çalışması

5th - 7th Grade

15 Qs

CONVERT DECADES TO YEARS

CONVERT DECADES TO YEARS

4th - 6th Grade

10 Qs

Chapter 6 Geometry

Chapter 6 Geometry

6th - 9th Grade

13 Qs

Números Primos y Compuestos

Números Primos y Compuestos

6th Grade

10 Qs

Study Guide 5.3-5.4

Study Guide 5.3-5.4

6th Grade

11 Qs

Taula de multiplicar del 5

Taula de multiplicar del 5

6th - 12th Grade

10 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7, 6.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Kim Williams

Used 7+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

I have 4.5 pounds of candy. I want to equally distribute the candy between 9 jars. How much candy will be in each jar?

5 pounds

.5 pounds

50 pounds

.05 pounds

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is 1.05 ÷ .05

12.2

2.1

21

.21

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If 4 boxes of cereal cost $16.24, how much does one box of cereal cost?

$4.60

$4.06

$406

.40

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Sarah says that 30 ÷ .5 is 6. Is she correct?

Yes

No

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

 A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?

$2.41
$2.49
$2.40
$2.08

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What is 63.2 divided by 5?

12.63

12.87

12.64

12.65

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?