
Dividing Decimals
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+2
Standards-aligned
Kim Williams
Used 7+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
I have 4.5 pounds of candy. I want to equally distribute the candy between 9 jars. How much candy will be in each jar?
5 pounds
.5 pounds
50 pounds
.05 pounds
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is 1.05 ÷ .05
12.2
2.1
21
.21
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If 4 boxes of cereal cost $16.24, how much does one box of cereal cost?
$4.60
$4.06
$406
.40
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Sarah says that 30 ÷ .5 is 6. Is she correct?
Yes
No
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What is 63.2 divided by 5?
12.63
12.87
12.64
12.65
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
اختبار الفصل 7 للصف السادس الفصل الثاني
Quiz
•
6th Grade
10 questions
sistema de numeração decimal
Quiz
•
1st - 6th Grade
10 questions
Penjumlahan dan pengurangan bilangan cacah
Quiz
•
1st Grade - Professio...
12 questions
M1 Mid Module Test Review
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Divsion von Brüchen
Quiz
•
6th Grade
10 questions
ASAL SAYILAR
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Tabuada do 4
Quiz
•
2nd - 9th Grade
10 questions
Proportion Word Problems
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
